Uurali maailm otsib uut kultuuripealinna aastale 2019

Soome-Ugri Rahvaste Noorte Liit (SURNL ehk MAFUN) ja Põlisrahvaste Arengu Keskus MTÜ (PAK) avasid 20. jõulukuul (detsembril) 2017 soome-ugri (edasi uurali) kultuuripealinna ürituse teise nelja-aastase tsükli (2019-2022) ning kuulutasid välja aasta 2019 uurali kultuuripealinna konkurentsi. Konkurentsi võitja kuulutatakse 8. mahlakuul (aprillil) 2018 Obinitsas, Eestis. 

Algatatud aastal 2013, uurali kultuuripealinnade üritus on MAFUNi ja PAKi lipulaevaalgatus. Soomest Hõimurahvaste sõbrad MTÜ (Sukukansojen ystävät ry) on olnud aktiivselt tegevuses kaasas. Ürituse eesmärk on lisada teadlikkust uurali keeltest ja rahvastest, tugevdada uurali identiteeti ning edendada jätkusuutlikku kohalikku arengut uurali maailmas.

Siiani on uurali kultuuripealinna tiitlit kandnud viis küla või linna: udmurdi küla Bõgõ (2014), seto küla Obinitsa (2015), ungari küla Iszkaszentgyörgy ja linn Veszprém (2016) ning karjala küla Vuokkiniemi (2017). Kultuuripealinna üritus on  lisanud pealinna tiitlit kandnute tuntust nii kodu- kui ka välismaal, näiteks kultuuriturismi abil. Eelkõige on uurali kultuuripealinnana olek tugevdanud kohalikke kogukondi ja võimaldanud neile uusi arenguvõimalusi. Üritus on soojalt vastuvõetud nii uurali maailmas kui ka mujal, ja ÜRO põlisrahvaste õiguste eriraportöör Victoria Tauli-Corpuz on kirjeldanud seda kui head näidet põlisrahvaste kultuuriliste õiguste edendamisest.

Uurali kultuuripealinnade ürituse esimese nelja aasta positiivsete tulemuste ja julgustava tagasiside põhjal kuulutasid välja MAFUN ja PAK 20. jõulukuul 2017 ürituse teise tsükli (2019-2022) avatuks, nagu ka aasta 2019 uurali kultuuripealinna konkurentsi. Sellele konkurentsile on oodatud avaldused küladest ning linnadest kõigist uurali aladest peale riiklike pealinnade (Soome, Eesti ning Ungari puhul) või regioonipealinnade (Vene Föderatsiooni puhul). Ainus sellest konkurentsist välistatud ala on Karjala, kuna karjala küla Vuokkiniemi on kõige hiljutisem tiitlikandja (Karjala avaldusi võetakse vastu aasta 2020 konkurentsist alates).

Uurali kultuuripealinna 2019 taotlusmaterjalid saab kätte ürituse leheküljelt (inglise või vene keeles). Kirjalike taotluste tähtaeg on 1. urbekuul (märtsil) 2018 ja konkurentsi võitja kuulutatakse 8. mahlakuul 2018 Obinitsas. Aasta 2019 uurali kultuuripealinna konkurentsi on toetanud Eesti Hõimurahvaste Programm.

Kontakt:

Oliver Loode

Üritusekoordineerija

oliver.loode@uralic.org

+372 513 2992

Fenno-Ugria uudis sellest teemast.

Ürituse lehekülg (inglise ja vene keeles).

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s