Woryla

Woryla on mitmekeelne keskkond uurali keeli kõnelevatele inimestele. Lehekülje kirjutised on sel hetkel soome, eesti ning ersa keeles. Kirjutiste teemad käsitlevad uurallust, mida uurallus tähendab ja kuidas uurallus ilmneb tänapäeval. Lehekülje esimeses kirjutises väljendub Woryla eesmärk.

Woryla kirjutisi illustreeritakse sõktõvkari etnofuturisti ja kunstniku Jurij Lisovskij teostega. Teoseid kasutatakse autori loal. Lisovskij kohta on teavet siin (vene keeles).

Livoskij töid saab näha siin ja siin.

Woryla kontaktandmed: worylablog@gmail.com

 

Nimi Woryla

Woryla on sõnamäng, mis on seotud Uurali mägedega. Nimi Ural on levinud maailmale vene keele kaudu. Üks teooria on, et venekeelne nimetus on pärit mansi keelest ur ala. Sõna ur tähendus on ‘mägi’ ja sõna ala ‘üla-‘. Nimetus tähendaks siis vabalt tõlgitult ‘ülamägesid’.

Me ei tea, mis nimega alguurali keelt kõnelenud rahvad kutsusid mäestikku. Teisi uurali nimesid on näiteks komi keele Iz või mansi keele Ner, mõlemad tähendusega ‘Kivi’. Armsal lapsel on mitu nime. Mõttemäng on siiski see, et kui mansikeelne nimetus ur ala oleks olnud alguurali keeles, oleks see olnud ilmselt kujuga wor-yla. Kui sõna oleks arenenud tütarkeeltesse, oleks see võibolla soome keeles Vuorela, eesti keeles Voorela või ersa keeles Varol. Paindugu sõna ükskõik kuidas iga lugeja suus, sest tegemist on ju lõppude lõpuks loova keelekasutusega.

Advertisements