Ersa keele päev 2020

-Juri Lisovskii.

Head ersa keele päeva!

Sel aastal meeleolu on natuke teistsugune, kui millega inimesed on harjunud. Ülemaailmne karantiin mõjutab iga inimese elu ja mõned peavad veetma palju aega sees. Ega see nii halb aeg pole, kui esialgu mõtleks. Nelja seina vahel on palju aega mõelda oma eluvalikuid ja järgmisi suundi elus. Nii ka selle lehekülje suhtes.

Karantiinis olles on arenenud selgem ülevaade ka sellest, milline maailm meie ümber on. Palju räägitakse uudistes sellest, et me oleme üksteisest sõltuvuses, mis on näha maailmakaubanduses ja praeguste liikumispiirangute mõjudes kõikjal. Kõigest uudistes tulevast mürast hoolimata ma ise pööraksin seevastu tähelepanu sellele, kellel on sellest olukorrast kasu ja miks riigid on teinud neid valikuid, mida nad on. Tegemist ei ole väitega, et ma teaksin tegelikult midagi üldse majandusest. Kõik siin kirjutatud olgu lihtsalt tähelepanekuid ja mõtisklusi nähtavate tõendite põhjal.

Pärast eelmist kirjutamishooaega on maailmavaade jõudnud areneda, eesmärgid saada teisi rõhutusi ja mõned asjad on lihtsalt jäänud. Praegu on uueks huvi sihiks paari aasta jooksul arenenud lääne ühiskonna ülesehituse selgitamine. Näen, et meie maailm on moodustumas aina ühtlasemaks aasta aastalt. Jäled viivad Ühendriikidesse, nagu mitmed teised võibolla panevad tähele. See pole siiski terve tõde ja lugu on mitmekülgsem. Lugu on oluline ka sellegipoolest, et mida rohkem õppida jõust Ühendriikide taga, seda enam muutub arusaam praegusest maailmast. Teema on lai ja see nõuab mitme kirjutise tõlkimist uurali keeltesse. Ma ei väida, et minul oleks teema kohta kõikehõlmavat aga samas lühidat ja tuumakat vastust, aga ma otsin teema kohta kirjandust. Võibolla alustan ka mingi kirjutiste sarja sel teemal. Rohkem on siis tulekul.

Inimeste maailma taustal mõjuvate jõudude paljastumine on andnud uut innustust hakata uurima uurali sisemaailma omapärasust ja erinevust. See on juba algselt olnudki Woryla taustal mõjuv mõte, aga see uppus teabe suurvee alla. Pärast ühiskondliku üldpildi muutumist selgemaks, on leidunud ka julgust mõelda päriselt omapäraseid mõtteid sellest, mida tähendab vaimne iseseisvus uurali rahvastel, millele kõigele mõjub vaimne iseseisvumine. Sellest on ka mõtisklusi tulekul.

Lühidalt öeldes, aasta 2020 on andnud uued teadmised ja oskused, millega hakata uurima maailmakõiksust ja selle saladusi. Praegu on kõigest hoolimata huvitav aeg, millal olla olemas.

Olge terved ja tundke end hästi!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s