Uurali Noorsoo Manifest

Kirjutaja: Mustasaar

Sous les paves, la plage!
Pariis, 1968

Kui saabus õhtusöögi tund, söödi õhtust kõige suurema mõnuga, seejärel hakati laulma, mängima ja tantsima.
Dekameron, G. Boccaccio (1313-1375)

Me, Uurali rahvaste noorsugu, keeldume nägemast oma rahvaste, keelte ja olemuste tulevikku maamunalt kadumisena. Liiga tihti võib kuulda Uurali rahvaste enneaegsest mahamatmisest, muuseumieksponaatideks muutumisest. Kogu meie tänaste murede algpõhjuseks peamegi me just meie endi vendade ja õdede väärarusaama, et aeg on iseendale mulda peale kraapida. Kui kaob see pessimism, enese alaväärtustamine ja alla andmise vaim, avaneb maailm kõigi Uurali rahvaste ees kauni ja meid ootavana. Kui ajame seljad sirgu, näeme, et oleme võimelised andma maailmale teadmisi ja ilu, mida seni nähtud pole. Seepärast- meie hääles ei kõla kunagi alistuvaid noote. Me ei eita fakte ega raskusi, kuid me teame, et säilime, kasvame ja õitseme. Ning meie, tänase ajastu noored, oleme need kellele on antud seada sihid, eesmärgid ja unistused sadadele tulevastele põlvedele Saaremaast Sajaanideni.

Uurallased on õnnelikud. Me kaotame norutamise, depressiooni ja sellest tulenevad hädad. Me oleme lootusrikkad, armastavad ja täis õndsust. Ka meie kurbus on ju ainult meditatiivne heldimus maailma olemuse üle, mis annab meile vaid jõudu teha kogu inimeksistentsi paremaks. Üheskoos ütleme: aitab depressiivse ja viinalembese soomeugrilase kuvandist! Nähku kogu maailm, et Uurali keeltepere liikmed on õnnelikud inimesed.

Ning mitte ainult õnnelikud. Uurali inimesed on uudishimulikud, kavalad, mõistvad ja hoolivad. Me kütame endid tegudele oma sisemusest, oma hingest lähtuva tarmukusega iseendid täiustada. Õppida veel rohkem, hoolida end ümbritsevatest inimestest veel rohkem. Igas viimses kui ühes Uurali keele rääkijas pesitseb hinges renessanslik geenius, humanistlik inimideaal. See tähendab oma keha, vaimu ja hinge täiuseni arendamist. Terviklikkus oma maises elus; ilu ja kogu rahvuse ja rahvuspere täiustumist nõudev vaimuilm; ning hellust, hoolivust ja mõistvust täis süda – need juhtmõtted olgu meil alati meeles. Rahvusena kasvamiseks peame me kõik inimestena oma sisimas kasvama.

Kogu senine maailm, tema filosoofiad, ideoloogiad, majandus-, õigus-, teoloogia- ja kirjandusteooriad on loodud mitte-Uurali keelte kõnelejate poolt. Me ei kuuluta neid valeks ega õigeks. Me kuulutame, et meie sihiks on luua nad kõik meile vastavaiks. Sellisteks, nagu me tahame ja tunneme neid olevat. Seepärast on meie sihiks mõtestada ümber KOGU maailmakultuur IGA Uurali rahva jaoks vastavaks. Madjaritest eenetsiteni. Ning meie, meie sugupõlv oleme need, kes muudavad iga suurema ja väiksema meie kultuuridestki vaimselt iseseisvaks. Me nõuame õigust liivi- ja sölkupikeelseteks, -meelseteks ja nende traditsioonidest, vaimsest hoiakust ning järjepidevusest johtuvateks kõrgkultuurideks. Kõrgkultuurideks, millel on omad teaduskeeled, kirjanduslikud koolkonnad ja elav olmekultuur. See ei tähenda enese lukustamist maailmale, vaid, vastuoksa, kogu maailma inimloome hüppelist kasvamist. Me laename ja õpime kogu maailmalt, kuid me tõlgendame kõige vastavusse meie ürgse ja iidse hingega. Nõnda loome me uutmoodi, paremat maailma, mis on aga katkematult ühendatud meie kõigi muistsete esivanemate maailmaga.

Me seame endile sihiks luua oma rahvuste vahel tõelise solidaarsuse, koostöö ja vendluse vaim. Meie kultuurid põimuvad ühis-Uurali maailmavaimuks. Ühis-Uurali identiteet eksisteerib alati meie kohalike rahvuskultuuride kõrval, mitte kunagi nende kohal. Iga murre ja kohalik tava on väärtustatud ühis-Uurali maailmas. Me taunime igat väiksematki ülekohut mida üks meie hõimupere liige teisele teeb. Meie oleme Uurali rahvad ja see tähendab suuremat kohustust käituda kõrgema moraali järgi. Sest meie sees on juba olemas see kõrgem eetikataju.

Üksteises on iseendi leidnud rahvad, kes elutsevad eri mandritel, erinevad üksteisest rassiliselt, usunditeilt, kommetelt- lausa põhilistel eluviisidelt, jagunedes tänaselgi päeval paikseteks ja liikuvaiks, põlluharijaiks ja karjakasvatajateks. Oleme heldimusega avastanud meis kõigis peituva ürgse ühisuse. See põline põhi on, vaatamata meie ääretutele erinevustele, liitnud meid tugevalt ja kindlalt.

Meie, Uurali keeltepere rahvaste, vennalik vaim juba on ja saab veelgi enam olema kogu maailmale eeskujuks. Sõdadest ja kaosest hoolimata, toome me muistse veelinnu kujul merepõhjast üles kultuuride ja rahvaste vahelise üksteise austamise, ning näitame nõnda oma käitumisega eeskuju kogu maailmale. Ja miljardid, kes pole meist kuulnudki, saavad õppima meie käest.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s