Woryla

Tervitus!

Loed esimest Woryla kirjutist. Uudishimu on viinud sind piki elektrilise võrgu lõngu aina selle leheküljeni, mille nimi on võõras ja teema uus. Aga milles jutt käib?

Woryla on sündinud ajal, millal maailm on muutunud hämmastavalt kiiresti. Kiire ühiskondlik areng on jätkunut juba peaaegu kaks sada aastat, esimesest tööstuslikust revolutsioonist alates. Sellel ajal traditsiooniline maailm ja selle kord on nii muutunud kui ka värisenud. Inimesed on kolinud suurtesse linnadesse, kus elektriga valgustatud tänavad ja kodud säravad meile kolmanda valgusena päikese ja kuu kõrval. Sõidame hobuseta vankritega ja saadama materiaalseta kirjasid üksteisele. Isegi sada aastat tagasi elanud inimene ei tunneks ära seda maailma enda omaks. Muutus on toimunud nii kiiresti, et meie maailmast arusaamine tundub ületamatu.

Aga selles maailmas meie elame, me oleme sündinud just sellesse ajastusse. Ja lõpude lõpuks inimene on uudishimulik ja tahab oma maailmast aru saada. Ka kiire muutuse keskel.

Et saada meie maailmast aru, peame me kirjeldama ja kujundama seda. Maailm on ilus, maailm on kole, maailm on kõike nende vahelt. Igaühel meist on enda komme, enda vaatenurk kirjeldada maailma.

Tundub, et harva mõeldud vaatenurk tänapäeva maailmas, on keel, millega kirjeldame meie maailma. See vaatenurk on aga tähtis, sest keel on võimaldanud meie mõtlemise piirid. Meie keele abil avaldame ja nimetame meie ümbruskonda ja elu. Me väljendame oma mõtteid ja tundeid kasutades mõisteid, mis me õpime elu jooksul.

Inimene määratleb ka iseennas ümbritseva maailma abil. Inimese enesemääramine on loomulik, kuna inimene on maailmaga pidevas suhtluses. Me jagame oma kogemusi, teadmisi ja soove oma keele abil, ning nõnda jagame me üksteisega ka oma maailma. Keel on samal ajal isiklik ning ühine.

Kirjutis, mida loed, olgu see soome-, eesti- või ersakeelne, on uurali keeles. Uurali keel on nimetus umbes neljakümne keele perele, saamidest samojeedideni. Uurali keelte rääkijad on traditsiooniliselt olnud kütid, kalastajad, maaviljelejad ja karjakasvatajad. Uurali algkeelt on arvatud räägitavat umbes neli tuhat aastat tagasi Uuralite veerel, kust see levis laiali kuni Euraasia stepi ja Jäämereni. Nii arenesid ka soome, eesti ja ersa keeled. Tänapäeval räägitakse uurali keeli ikka veel enim taigavööndis, kuid suurimat uurali keelt, ungari keelt räägitakse Pannoonia tasandikul ja Karpaatides.

Isegi kui sõna uurali on pärit keeleteadusest, on uurallus ise palju rohkem kui keeleline side. Uurallus on paljude eri rahvaste ühine põhi, ühine minevik. See minevik avaldab end tänapäevalgi, hoolimata elatusviiside mitmekesisusest, sest oma keele kaudu vahendame me oma minevikku. Keel kannab palju endaga kaasas. Keele kantud sügavat olemust saab läheneda ka kultuuri, vaimsuse, maailmavaate ja filosoofia kaudu. Uurali keeles rääkimine tähendab juba iseeneses midagi, tuhandete aastate tagust mälu, mille rütm mõjutab meid meie sees ikka veel.

Uurallus mõjutab meid nõnda meie igapäevaotsustes ja -valikutes, sest enamasti räägime teiste inimestega iga päev, või vähemalt iga nädal. Nendes elu otsustes ja valikutes mõjutab taustal kodust õpitud väärtushinnangud ning maailmavaade. Väärtus, mida Woryla esindab, on uuralluse austamine ja kalliks pidamine.

Igal keelel on õigus kirjeldada maailma. Tänapäeval on aga maailma mitmekeelsus vaesustumas, eriti informatsioonitehnoloogia kasvades. Aina vähem kasutatakse eri keeli inimeste vahelises suhtluses. Suuremad keeled vallutavad inimeste meeli ja maailma üle arutletakse aina kitsemini, kasutades aina vähem keeli maailmast arusaamiseks.

Woryla eesmärk on luua ruumi ka uurali keeltele praeguses maailmas, sest ka uurali keeltel võib olla ja peab olema tulevik. Uuralikeelsetel tuleb olla õigus määratleda enda maailma enda keeltes, sest mida rohkem uurali keeli kasutatakse, seda rikkamaks muutub nii uuralikeelsete maailm kui ka terve maailm. Mida mitmekesisemalt uurali keeli kasutatakse, seda kaugemale tulevikku uurali keeled säilivad.

Mõnusaid mõtteid ja elavat arutelu kõigile lugejatele!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s